News from Xiaomi Miui Hellas
Featured Νέα

Αυτά θα ισχύουν από εδώ και πέρα με τις χρεώσεις δεμάτων από Κίνα. (Ενημερώθηκε)

Μέρος των μικρών δεμάτων, αξίας κάτω από 22 ευρώ, θα κοστίζει στους παραλήπτες 15 ευρώ επιπλέον.


Αλλαγές στις χρεώσεις μικρών δεμάτων από τρίτες χώρες έρχονται μετά την απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου των ΕΛΤΑ να αναπροσαρμόσει τα ειδικά τέλη που σχετίζονται με τις διαδικασίες εκτελωνισμού των ταχυδρομικών αντικειμένων.

Πλέον μέρος αυτών των μικρών δεμάτων θα κοστίζει στους παραλήπτες 15 ευρώ επιπλέον ακόμα κι αν πρόκειται για αντικείμενα αξίας μικρότερης ή και ίσης με 22 ευρώ.

Ειδικότερα, από τις αρχές του τρέχοντος μήνα εφαρμόζεται τέλος εκτελωνισμού 15 ευρώ ακόμα και σε πακέτα χαμηλής αξίας τα οποία όμως θα τύχουν εκτελωνισμού.

Να εξηγήσουμε ότι τα ταχυδρομικά αντικείμενα προσκομίζονται στο Τελωνείο, όπου κατά το στάδιο της διαλογής τους διαχωρίζονται από τους τελωνειακούς υπαλλήλους, σε «ελεύθερα αντικείμενα» και σε αντικείμενα που πρέπει να περάσουν από το Τελωνείο.

Μέχρι χθες, ακόμα και μέρος των χαρακτηρισθέντων «ελεύθερων αντικειμένων», τα οποία λαμβάνουν και την χαρακτηριστική πράσινη ετικέτα σήμανσης, επιλεγόντουσαν για να περάσουν από δειγματοληπτικό τελωνειακό έλεγχο. Αν διαπιστωνόταν ότι ήταν αξίας κάτω των 22€, κατατάσσονταν ως τελωνειακώς ελεύθερα, και επομένως δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ και δασμούς, ούτε χρεώνονταν το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ.

Αυτό είναι που αλλάζει με την ειδική εγκύκλιο. Αν το τελωνειακώς ελεύθερο πακέτο τύχει να συμπεριληφθεί σε δειγματοληπτικό τελωνειακό έλεγχο τότε κατά την παραλαβή του θα πρέπει να πληρώσουμε τέλος εκτελωνισμού 15 ευρώ. Στην περίπτωση που δεν επιλεγεί το δέμα μας για δειγματοληπτικό τελωνειακό έλεγχο από τους τελωνειακούς, τότε το πακέτο θα περάσει και θα φτάσει σπίτι μας χωρίς την επιπλέον χρέωση των 15 ευρώ.

Οι χρεώσεις

Πλέον οι χρεώσεις για αγορές από τρίτες , εκτός ΕΕ, χώρες διαμορφώνονται κάπως έτσι:

  • Για πακέτα αξίας 0-22€ θα υπάρχουν τέλη εκτελωνισμού 15€, εάν περάσουν από δειγματοληπτικό έλεγχο
  • Για πακέτα αξίας 22-150€ υπάρχουν τέλη εκτελωνισμού 15€ + ΦΠΑ 24%
  • Για πακέτα αξίας άνω των 150€ υπάρχουν τέλη εκτελωνισμού 15€-50€ ανάλογα το κόστος του πακέτου, + ΦΠΑ 24% + Τελωνειακούς δασμούς.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο, το τέλος αυτό καλύπτει τα διαχειριστικά κόστη των ΕΛΤΑ για την υλοποίηση της προβλεπόμενης τελωνειακής διαδικασίας.

nea_eidika_telh_ektelwnismou

Πηγή


Μην ξεχνάτε την συμμετοχή σας (εγγραφή) στο φόρουμ μας, η οποία και μπορεί να γίνει πολύ εύκολα από το παρακάτω πλήκτρο…

(Αν έχετε ήδη λογαριασμό στο φόρουμ μας δεν χρειάζεται να ακολουθήσετε τον σύνδεσμο εγγραφής)

Εγγραφή στην κοινότητά μας

Ακολουθήστε μας και στο Telegram !

Σχετικά άρθρα

16 σχόλια

Avatar
Μπάμπης 19 February 2020 at 08:17

Άντε βρε τώρα όλο βλακείες για να βγάλουν λεφτά. Έτσι μικρές παραγγελίες να μένουν κ επιστροφή. Απλά μπορεί να τα κρατήσει ο κάθε τελωνειακός κ μια χαρά… Ου ρε ….

Απάντηση
Avatar
Πάνος 10 February 2020 at 19:55

Πάντως εγώ λέω να μαζευτούμε και να βρούμε πράγματα αξίας 0,01€ να παραγγείλουμε ο καθένας μας 100 ξεχωριστά τέτοια δέματα και αν μας τύχη να πληρώσουμε να μην πάμε για παραλαβή, να μπλοκάρουν λίγο τα ΕΛΤΑ να βάλουν μυαλό!

Απάντηση
Avatar
Evagelos 12 February 2020 at 00:22

. Αν τα ΕΛΤΑ εχουν την υποχρεωση να επιστρεψουν το δεμα στον αποστολεα, εφοσον αυτο δεν γινει δεκτο απο τον παραληπτη, τοτε θα παθουν ΜΕΓΑΛΗ νιλα. Θα μπαινουν μεσα 10€ στο δεμα. Αλλα νομιζω οτι ειναι αρκετα απατεωνες, ωστε να προβλεψουν κατι τετοιο και να εχουν υποχρεωση να επιστρεψουν το δεμα.

Απάντηση
Avatar
Πάνος 10 February 2020 at 19:35

Το κέρατο μου, ακόμα και εδώ τύχη, τίποτα στοχευμένο και αξιοκρατικό, τελικά είμαστε ένα έθνος Τζόκερ,!!!! Αηδία έχουμε καταντήσει!!!

Απάντηση
Avatar
Ηλίας 10 February 2020 at 19:33

Δεν μπορεί να αμφισβητηθεί αυτεπάγγελτα η νομιμότητα ενός τέτοιου χαρατσιού;
Αυτό είναι πέρα από κάθε λογική

Απάντηση
Avatar
Τζάκι Τσάν 10 February 2020 at 19:19

Αρα πλέον θα παραγγέλνουμε από gearbest που έχει αποθήκη στην Ευρώπη ☺️

Απάντηση
Avatar
Μαρία 10 February 2020 at 18:46

Ε ναι να φάνε και από αυτό τι έτσι θα τι βγάλουν μάλλον αρχήζει να πέφτει η στάθμη από τα πορτοφόλια τους και από που θα τα βγάλουμε???? Και από τα δέματα σωστά!!!! Μας έχουν όλους για τα σκουπιδιάρη δεν υπάρχει τίποτα ούτε κράτος ούτε κυβέρνηση κρίμα

Απάντηση
Avatar
Ηφαιστίων 10 February 2020 at 17:52

Να δείτε που τα 8 στα 10 πια δέματα θα τυγχάνουν δήθεν δειγματοληπτικό έλεγχο…για να ρίχνουν 15 ευρώ χαράτσι σε προϊόντα αξίας μέχρι 20 ευρώ.
Ποιός θα μπορεί να ελέγξει ποιο θα είναι το ποσοστό δειγματοληπτικού ελέγχου που θα διενεργείται καθημερινά? Κανείς.!!! Κορόιδο πολίτη.

Απάντηση
Avatar
Ηφαιστίων 10 February 2020 at 17:44

Μπράβο στη Διοίκηση των ΕΛΤΑ που βρήκε το κόλπο να χρεώνουν τουλάχιστον τα 8 στα 10 δέματα αξίας κάτω των 20 € με το πρόσχημα ότι καλύπτουν έτσι τα έξοδα τους… Δεν ντρέπεστε βρε κουτοπόνηροι απατεώνες που νομίζετε ότι τρώμε κουτόχορτο.?! Μια χαρά 80% προσαύξηση είναι για να κάνετε την μπάζα σας και να αναγκάσετε τον φορολογούμενο πολίτη να θεωρεί ασύμφορη πια την παραγγελία από εξωτερικό και να πληρώνει την διπλάσια αξία για το ίδιο προϊόν στα σκρουτζομάγαζα και κάθε αλυσίδα ηλεκτρικών που αισχροκερδεί.
Ντροπή στην ΝΔ που δείχνει για ακόμα μια φορά πόσο υποκριτές στην πραγματικότητα είναι.

Απάντηση
Avatar
Μπαρμπαλευτερης 10 February 2020 at 16:44

Μια χαρά μας κόβω δηλαδή εγώ που παραγγειλα από Μαλαισία Κίνα δέμα αξίας 41.50€θα μου έρθει +15€+24%=κοντά στο διπλάσιο της αξίας αγοράς του λογικό είναι γιατί οι κύριοι πρέπει να σπουδάσουν τα παιδάκια τους καί να πάνε διακοπές σε σαλέ τα οποία πρέπει να πληρώσουμε την μαύρη τρύπα των ΕΛΤΑ μαύρο στον ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟ

Απάντηση
Avatar
Ηφαιστίων 10 February 2020 at 17:58

Έτσι ακριβώς αγαπητέ, δεν συμπλήρωσαν ούτε εξάμηνο στην διακυβέρνηση της χώρας και δείχνουν ήδη δυστυχώς την πραγματική τους διάθεση. Άμα τους ξαναψηφίσει ο κοσμάκης και εμού του ιδίου, να μου τρυπήσεις την μύτη.

Απάντηση
Miui_Art
Miui_Art 10 February 2020 at 17:13

Υπάρχει ευρωπαϊκή νομοθεσία που απαγορεύει σε όλα τα κράτη μέλη να βάζουν τελωνειακούς δασμούς που υπερβαίνουν την αξία των δεμάτων. Δεν μπορεί κάποιος να πληρώνει 15 euro τέλη εκτελωνισμού για ένα δέμα ίσης ή μικρότερης αξίας.

Απάντηση
Avatar
Odyssefs Kosmas 9 February 2020 at 17:07

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση ✔️
Άρα , είναι θέμα τύχης το εάν ή όχι θα πληρώσουμε το τέλος εκτελωνισμού αφού εξαρτάται από το εάν ή όχι θα περάσει το δέμα μας από τον δειγματοληπτικό έλεγχο των τελωνειακών , σωστά ;

Απάντηση
Avatar
Μάνος 10 February 2020 at 23:54

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους, έχω και υπέροχη ιδέα! Να παραγγείλουμε όλοι μαζί 10-15 παραγγελίες πολύ μικρής αξίας να τα φέρουν στο τελωνείο και εμείς απλά να.μη τα παραλάβουμε,ώστε να υποχρεωθούν να τα επιστρέψουν, πόλεμο αυτοί? Πόλεμο και εμείς…

Απάντηση
Miui_Art
Miui_Art 10 February 2020 at 00:06

Ναι, ο δειγματοληπτικός έλεγχος ισχύει για τα δέματα που έρχονται απευθείας από την Κίνα, και όχι από τις άλλες μεθόδους που εφαρμόζουν τα καταστήματα στις οποίες εμφανίζεται ως χώρα αποστολής η Ολλανδία για παράδειγμα.

Απάντηση